Prof. Dr. Birgül Ayman Güler Röportajı – Yaz Hocam!

Siyasi yönünüzün yanında çok başarılı bir akademik geçmişiniz de var. Türkiye’de ve akademik dünyada kadın olmanın zorluklarını yaşadınız mı?

Eğitim alanı kadınlara açık bir alan. Yanılmıyorsam öğretmen kadrolarının %60’ı kadın. Bu oran üniversite kadrolarında tabii ki çok daha düşük; ancak yine de üniversite de kadına açık bir alan. Bu nedenle, sanırım, diğer meslek alanlarına göre özel zorlukları yok. Özellikle akademisyenlik ”kadın” fikrine oldukça açık. Ancak bazı mesleğe seçimlerde ”Bizim bir erkek öğretim üyesine ihtiyacımız var.” cümlesi zaman zaman duyduğum bir şeydi; ama bu bir eylemli engele hiç dönüşmedi. O nedenle muhtemelen akademik dünyada olduğum için kadın olmanın bir zorluğunu yaşamadım.

Devamını oku...

 

“Batı’nın 4. nesil savaşları namertçe!”

İzmir Bağımsız Milletvekili Birgül Ayman Güler, 19 Mart 2015 günü Sputnik Haber Ajansın’dan Amur Gadjiev’le bir söyleşi yaptı. Gadjiev İncirlik Üssü’nün İŞİD’e karşı operasyonlarda kullanımı ve eğit-donat programına Türk Kamuoyu nasıl bakıyor? sorusuna yanıt arıyordu.

Konuyu, Sputnik Haber Ajansı’na değerlendiren İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, şunları söyledi:

Devamını oku...

 

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE OKULU

İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi tarafından düzenlenen "Atatürkçü Düşünce Okulu" bölge programına katılmak üzere Isparta’ya gitti.

Devamını oku...

KELEBEK ETKİSİ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikeri kapsamında, Londra'da düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan İzmir Milletvekili Güler, TBMM’ye bir ‘5.grup’ sokulmasının zorunlu olduğunu söyledi.

 

Devamını oku...