CHP Genel Başkan Yardımcısı Güler "Anti-emperyalist Kadınlar Buluşması" Panelinde

 

Türk kadın heyeti Suriye'de

Suriye Kadınlar Birliği'nin daveti üzerine, çeşitli siyasi gruplardan oluşan 40 kişilik Türk kadın heyeti Suriye'nin başkenti Şam'a geldi. Kıtet, panel bitiminde CHP Genel Başkan Yardımcısı Güler'e bir plaket hediye etti. Güler de, Türkiye'den getirdiği hediyeyi Kıtet'e takdim etti.

Hatay üzerinden ilk önce Halep şehrine ardından Şam'a gelen Cumhuriyet Halk Partisi, İşçi Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Emek Partisi'nden oluşan 40 kişilik heyet başkent Şam'ın Sahara tesislerinde Suriyeli Kadınlar Birliği tarafından düzenlenen "Anti-emperyalist Kadınlar Buluşması" adlı panele katıldı.

Panel öncesinde Suriye'deki olaylarda ve Van depreminde hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşundan bulunuldu.

Türk kadın heyeti adına panelde bir konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, Suriyeli Kadınlar Birliği'nin davetlisi olarak geldiklerini belirterek, "Biz Suriye'deki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Batı medyasının doğru bilgi vermediğini gördük. Suriye bizim komşumuz, batı televizyonlarını beklemeden gelip gerçekleri kendimiz görelim dedik" ifadelerini kullandı.

Güler, bundan sonra da komşuda olup bitenleri bizzat kendilerinin göreceğini ifade etti.

Panel sonrasında AA muhabirinin sorularını cevaplayan Güler, "Bu kısa gezide tüm taraflarla görüşmemiz mümkün değil" diyerek, Halep ve Şam'da hayatın normal olduğunu ve sokağın tavrının net olduğunu söyledi.

Ülkede olup bitenlerle ilgili bilgi kaynaklarının sadece bu organizasyonu yapanlarla sınırlı olmadığını kaydeden Güler, "Çarşıları gezdik, esnaf ve alışveriş yapan halkla doğrudan temaslarımız oldu. Burada gerçeklerle ilgili gözlem yapma fırsatı var" şeklinde konuştu.

Suriyeli Kadınlar Birliği başkanı Mecide Kıtet, Türk kadın heyetinin Suriye'ye gelmesinden dolayı memnuniyetini dile getirerek, ülkede reformların devam ettiğini ve bu reformların halkta olumlu karşılık bulduğunu söyledi.

Mecide Kıtet, Türkiye ile Suriye arasındaki tarihi ilişkilere değinerek, Türk halkının daima Suriye halkının yanında olduğunu bildiklerini ve Suriye halkının daima Türk halkının yanında yer alacağının altını çizdi.

Kıtet, panel bitiminde CHP Genel Başkan Yardımcısı Güler'e bir plaket hediye etti. Güler de, Türkiye'den getirdiği hediyeyi Kıtet'e takdim etti.

Suriye'ye gelen Türk kadın heyetinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler'in yanı sıra, Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, İzmir milletvekili Hülya Güven, CHP Kadın Kolları Genel Sekreteri Nazik Işık da vardı.

Türk kadın heyetinin Şam'dan sonra Liman kenti olan Lazkiye'ye gideceği belirtildi.

 

AA

http://www.aksam.com.tr/turk-kadin-heyeti-suriyede--76559h.html