Yazılı Açıklama

CHP Sözcüsü Güler, “İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ya istifa etme erdemini göstermeli veya görevinden alınmalıdır” dedi.

24 Mayıs 2012 - Perşembe

Şahin’i istifaya çağıran CHP Sözcüsü Prof.Dr. Birgül Ayman Güler yazılı bir açıklama yaparak şunları söyledi:

“Uludere’de yaşamını yitiren 34 vatandaşımızı “dolap beygiri”ne benzeten, onları “PKK’nın figüranı” ilan eden ve ölmeselerdi de yargılanacaklardı diyen bir kişinin, bırakalım bakanlığı, insani duyguları olan biri olduğunu bile söyleyemeyiz.

“Hükümet, ülkemizin sınırlarını korumaktan acizdir. Gençlerimize istihdam olanağı sağlama görevinin kendisinin asli görevi olduğunu unutmuştur. Hükümet eliyle çaresizliğe teslim edilmiş insanlarımızın kaçakçılık yapmalarına göz yuman yine hükümetin kendisi olmuştur. Hükümet, kaçakçılığın işbirlikçisi durumuna düşmüştür. Bütün ihmallerin üzerine, vatandaşlarımız yine hükümet eliyle yaşamdan koparılıp alınmıştır.

“Bütün bu gerçekler karşısında, “biz Uludere’de yaşamını yitiren 34 kişiyle ilgili olarak yapacağımız her şeyi yaptık” diyen birine, ülkemizin ve insanımızın güvenliği teslim edilemez.

Bu nedenle İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ya istifa etme erdemini göstermeli veya görevinden alınmalıdır.

Bu istifa veya görevden el çektirme siyasi iktidara da sorumluluğunu hatırlatmalıdır.

Bir kez daha anlaşılmıştır ki, AKP’nin zihniyeti, Başbakan’ın ve Bakanlarının olaylara yaklaşımı hem insan ve demokrasi odaklı değildir, hem de sorunları çözücü değil, derinleştiricidir.

AKP anlayışı Türkiye’ye de, insanımıza da yakışmamaktadır ve bu zihniyetin hesabı demokratik yollardan mutlaka sorulacaktır.”