“Batı’nın 4. nesil savaşları namertçe!”

İzmir Bağımsız Milletvekili Birgül Ayman Güler, 19 Mart 2015 günü Sputnik Haber Ajansın’dan Amur Gadjiev’le bir söyleşi yaptı. Gadjiev İncirlik Üssü’nün İŞİD’e karşı operasyonlarda kullanımı ve eğit-donat programına Türk Kamuoyu nasıl bakıyor? sorusuna yanıt arıyordu.

Konuyu, Sputnik Haber Ajansı’na değerlendiren İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, şunları söyledi:

BİRGÜL AYMAN GÜLER: “KÜRESELLEŞME, SAVAŞLARIN DA YAPISINI DEĞİŞTİRDİ”

1980’li yıllarda başlayan bir süreç yaşanıyor; buna küreselleşme dediler. Öyle görünüyor ki, küreselleşme, savaşların da yapısını değiştirdi. İlan edilmedi ama adeta, 3. Dünya Savaşı şartları içinde yaşıyoruz. Küreselleşme zamanının savaşlarına, “dördüncü nesil savaşlar” adı veriliyor. Bu çok ilginç gerçekten.

Dördüncü nesil savaşta, devletler devletlerle savaşmıyor. Kim asker, kim sivil — belli değil. Cephe nerede – belli değil. Medya devreye girmiş, yalan-yanlış haberlerle bütün dünya manipüle edilmeye çalışılıyor. Sözüm ona, sivil toplum kuruluşu adı verilen çeşitli kuruluşlar, bu küreselci savaşlar için tetikçi olarak kullanılıyor. Dolayısıyla, bu savaşlarda kural yok. Dünyanın en gelişmiş birkaç ülkesinin pekçok yerde kurduğu üsler, İnsansız Hava Araçları ve kendi elleriyle eğittikleri, silahlandırdıkları birtakım çeteleşmiş kuvvetler, Suriye’ye, Irak’a, daha önce Afganistan’a vs. bu ülkeler tarafından gönderilmişti.

Bu mertçe bir savaş değildir. Savaşların bile kuralları olur, mert bir tarafı olur. Bu gerçekten namertçe bir savaş. Bu dönemi, küreselciliğin bu yeni savaş teknolojileri ve yeni düşük ahlakını, ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu nedenle bizim ülkemizde de kurulmuş olan, komşu ülkelere yönelik tehdit oluşturan ve belki bize de doğrudan yönelik tehdit oluşturan çeşitli üslerin faaliyette olmasını üzüntüyle, kaygıyla karşılıyoruz.

 

Kaynak: http://tr.sputniknews.com/columnists/20150319/1014513953.html

Amur Gadjiev