KELEBEK ETKİSİ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikeri kapsamında, Londra'da düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan İzmir Milletvekili Güler, TBMM’ye bir ‘5.grup’ sokulmasının zorunlu olduğunu söyledi.

 

 

Birgül Ayman Güler, Türkiye’de Cumhuriyet’in dışarıdan ABD ve Batı ülkeleri, içeride AKP-HDP tarafından parçalanma tehdidi altında tutulduğunu belirtti. Türkiye ve ezilen dünya halkları için en büyük tehlikenin ekonomik olarak hazırlanan TTİP anlaşması olduğunu söyleyen Güler; "ABD nin bu anlaşma ile Avrupa’yı kontrol altına alarak tüm dünya üzerinde bir finans imparatorluğu oluşturma çabası içinde olduğunu" belirtti. Güler bunun gerçekleşmesi halinde NATO onun tam bir askeri örgüt haline geleceğini ifade etti.

Suriye ziyareti sırasında Mukawama(direniş) hareketi içinde ülkelerini savunan kadınlar ile görüştüğünü söyleyen Güler "size yalnızca Türk kadınlarından değil, Suriye’li kadınlardan da 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü için selamlar getirdim" dedi.

Kelebek etkisi

Türkiye’yi bekleyen en önemli tehlikenin AKP ve HDP tarafından gerçekleştirilmek istenen Türkiye’nin ‘Yugoslavyalaştırılması’ olduğuna işaret eden Güler, "bunun kırılma noktası ise Anayasa değişikliğidir" dedi. TBMM de AKP-HDP tarafından yapılan girişimlerin esas olarak Anayasa’nın ilk dört maddesinin değiştirilerek Türkiye’nin bir federasyon haline getirilmesi anlamına geldiğini söyleyen Birgül Ayman Güler, özellikle Anayasa’daki "Türk milleti ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür" maddesinin hedef alındığını kaydetti. Bu maddenin değiştirilmesinin Anayasa’nın ve Türkiye’nin tümünde ‘kelebek etkisi’ yapacağını vurgulayan Güler, kelebek etkisi kavramının literatürde küçük bir esintinin bile başka bir bölgede fırtınalara yol açması anlamında kullanıldığına dikkat çekti.

Türkiye’de Kürtçe’nin ‘kültürel bir dil’ olarak zaten serbest olduğuna işaret eden Birgül Ayman Güler ‘şimdi istenen ‘resmi dil olarak Kürtçe’nin açık bir biçimde federasyon kurma anlamına geldiğini belirtti. Anadil eğitiminin,bu dilde eğitim ve resmi okullar ve aynı dilde mahkemeler ve idari yönetim demek olduğunu söyleyen Güler, "TBMM de HDP adına yapılan bir öneride Türkiye’nin 26 özerk bölgeye ayrılması bile istendi" dedi. Türkiye’de bölünme ve diktatörlük girişimlerinin ancak TBMM’ye bir ‘5. grup’ milletvekillleri sokularak önlenebileceğini belirten Güler, bunun için Cumhuriyet savunucusu güçlerin bir ittifak içine girmelerinin şart olduğunun altını çizdi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında yapılan panele Çağdaş Cengiz de konuşmacı olarak katıldı.