SURİYE ZİYARETİ

İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, eski Başbakan Yardımcısı - Maliye Bakanı Abdullatif Şener'in aralarında bulunduğu bir heyetle Suriye'e gitti.

Türk heyeti, 1 Mart Pazar günü Baas Partisi Genel Sekreteri Hilal Hilal ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Heyet, görüşmenin ardından Şam Devlet Hastanesi ile savaş bölgelerinden Şam'a sığınan kadın ve çocuk sığınma everini ziyaret ederek incelmelerde bulundu.

Ziyaretin son gününde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından kabul edilen Türk Heyeti, 3 Mart Salı akşamı yurda döndü.

 

 

 

Birgül Ayman Güler, Şam'da iken sosyal medyada şu mesajı paylaştı:
 
Suriye'nin üç derdi var: yabancı silahlı örgütler terörü + ambargo + karapropaganda... Buna "iç karışıklık" demek doğru değil. Bu, dışarıdan için karıştırılması durumu. O yüzden de içeridekiler birbirini beğenmese de birlikteler; zaman içinde dışardakilere/yabancı müdahalesine karşı direniş cepheleri çeşitlenmiş ve sağlamlaşmış görünüyor.
R.T. Erdoğan'a 2002 sonrası duyulan sevgi, 2011'de "neden böyle yapıyor" hayretine dönüşmüştü; şimdi üzüntü dolu bir kırgınlık, kızgınlık, öfkeye dönüşmüş. Hayret duygusu hala var.
 
Komşu kardeş ülkede, bizim ülkemizin yönetiminin böyle üzüntü-öfke karışımı duygularla konuşulması rahatsız edici.
 
İzlenen politikayı terk etmek gerek. Suriye'ye gelen zarar, doğrudan bize yazar. Hesapça değil, fiziken zarar olarak.
 
Kendi ülkemiz dahil, sözde çok demokratik ülkelerden istenmesi gereken 3 şey var: 1. Terör ihracını durdurun. 2. Ambargoyu bitirin. 3. Kara medya propagandasına son verin. Suriye sorunlarını çözebilecek yetenekte bir ülke.
 
İnsan hakları deyip hastaların ilaçsız, çocukların evsiz-barksız, milyonlarca insanın güvensiz yaşamasına ses çıkarmamak olmaz.
 
Çağdaş demokrasi deyip ülkeleri tankla topla, eğit-donatlarla egemenliklerinden etmelere kör kalmak olmaz. (2 Mart 2015, Şam)