Güler’in Kadın Kolları Kurultayı'nda Yaptığı Konuşma

Değerli Genel Başkanım, değerli Sevim Kılıçdaroğlu hanımefendi, değerli arkadaşlarım, 11. Kadın Kurultayına hoş geldiniz.Ben onun kızlarından biri olarak, siz Mustafa Kemal Atatürk’ün kızlarını saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

11. Kadın Kurultayından AKP mahkemelerinin tutsaklarına, tutuklu milletvekillerimiz Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’a selam olsun.

Uydurma Balyoz davasından tutuklu olan subaylara, eşlerine, çocuklarına selam olsun.

Değerli arkadaşlarım, Cumhuriyet Halk Partisinin 11. Kurultayı savaş çağlıklarının atıldığı bir yılda yapılıyor. Suriye’de anneler endişeli, İran’da anneler endişeli, Türkiye’de anneler endişeli. Emperyalizmin taşeronu olarak Suriye’ye savaş açmak için fırsat kollayan AKP’ye savaş istemiyoruz diyoruz. Ülkemize herhangi bir saldırı olmadıkça, çocuklarımıza, eşlerimize ve bize herhangi bir tehdit olmadıkça savaş haksızdır, savaş kanlıdır. Savaşa hayır.

Değerli arkadaşlarım, Türkiye’de kadınların %75’i en fazlasından ilkokul mezunudur. Kadınların %75’i ilkokuldan fazla okul kapısı görmemiştir. Durum böyleyken AKP’nin 4+4+4 karşı devrimci yasası çocuklarımızı ya hocaya, ya kocaya, ustaya mahkum etmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi 4+4+4 direndi, gericiliğe direndi, direnmeye devam edecektir ve 11. Kadın kurultayı bu direnişin yemin zemini olacaktır. Türkiye’de kadınların %78’i çalışma yaşamının dışındadır. Kadınların %78 evlere hapsedilmiştir. Bu kadınlara Başbakanın söylediği 3 çocuk doğur emridir. 3 çocuk doğur sana kreş yok. AKP’nin kadın istihdamı politikasının özeti budur. 3 çocuğu olan kadın eğer kreşler yoksa eve kapanır. Cumhuriyet Halk Partisi merkezi yönetimi iktidara geldiğinde, eline aldığında şimdi elinde olan belediyeler eliyle kreş açıyor. Biz 11. Kadın Kurultayından belediyelerimizden daha çok bedelsiz en iyisinden kreş istiyoruz kreş.

Kadınların yönetimde ve siyasette adı yoktur. Öyle parlamentoda %14 kadın milletvekili olduğuna bakmayın. Belediye meclislerinde, il genel meclislerinde, köy muhtarlıkları, belediye muhtarlıklarında kadının oranı 100 siyasetçiden biri olmaktan ibarettir. %1 kadın.

11. Kadın Kurultayı yönetimde ve siyasette daha fazla kadının çalışmaları için birbirimize verdiğimiz sözlerin platformudur. Önümüzde yerel seçimler var. Bugün seçeceğimiz Kadın Kolu Merkez Yönetim Kurulu ülkemizi, partimizi yerel yönetimlere götürecek. Biz istiyoruz ki, yerel yönetimlerde daha fazla CHP, yerel yönetimlerin CHP’sinde daha fazla kadın.

Değerli arkadaşlarım, 11. Kadın Kurultayı AKP’nin karanlığına karşı aydınlığını açtığımız yolun kurultayıdır. Diktatörlüğe karşı devrimci demokrasinin yollarını açtığımız kurultaydır.

11. Kadın Kurultayı hayırlı olsun, yolunuzu aydınlatsın, bizi birbirimize çok daha fazla yakınlaştırsın, memleketimizi AKP karanlığından kurtarsın.

Saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Teşekkür ederim.