11. Kadın Kurultayı Şölen Havasında Yapıldı

CHP Kadın Örgütlenmesi ve Kadın Kollarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler’in yönetiminde hazırlıkları yapılan CHP 11. Kadın Kurultayı, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yoğun ve coşkulu katılımla şölen havasında toplandı.

8 Temmuz 2012 Pazar günü, 8 yıl aradan sonra gerçekleştirilen Kadın Kurultayı Divan Başkanlığı’na Ankara Milletvekili Gülsüm Bilgehan seçildi. Kurultaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşinin yanı sıra birçok Genel Başkan Yardımcısı, Milletvekili, Parti Meclis Üyesi ve yurdun dört tarafından gelen partililer katıldı.

Anneler Endişeli!

11. Kadın Kurultayından, AKP Mahkemelerinde tutsak tutulan milletvekilleri Mustafa Balbay, Mehmet Haberal’a, balyoz davasından tutuklu olan subaylara, eşlerine ve çocuklarına selam yollayarak açılış konuşmasına başlayanGenel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, “Cumhuriyet Halk Partisinin 11. Kadın Kurultayı savaş çığlıklarının atıldığı bir günde yapılıyor. Suriye’deki anneler endişeli, İran’daki anneler endişeli Türkiye’de anneler endişeli, emperyalizmin taşeronu olarak Suriye’ye savaş açmak için fırsat kollayan AKP’ye savaş istemiyoruz”dedi. Ülkemize herhangi bir saldırı olmadıkça savaşın karşısında olacaklarını belirten Güler “Savaş kandır, savaş haksızlıktır” dedi.

11. Kadın Kurultayımız Direnişin Yemin Zeminidir!

Türkiye’deki kadınların yüzde yetmiş beşinin ilkokul mezunu olduğunu belirten Güler “ Durum böyleyken AKP’nin 4+4+4 karşı devrim yasası, çocuklarımızı ya hocaya ya kocaya yada ustaya mahkum etmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi 4+4+4 yasasına direndi, direnmeye devam edecek ve 11. Kadın Kurultayı bu direnişin yemin zemini olacaktır” dedi.

Türkiye’de kadınların yüzde yetmiş sekizinin çalışma yaşamının dışında olduğunun altını çizen Güler,  “ Kadınların yüzde yetmiş sekizi evlere hapsedilmiştir, bu kadınlara başbakanın söylediği üç çocuk doğur emridir. Üç çocuk doğur ve sana kreş yok, AKP’nin kadın istihdamı politikasının özeti budur” dedi.  İktidara geldiklerinde kadınlarımız için ücretsiz kreşler açacaklarını belirten Güler “Siyaset yapan kadın oranı Türkiye’de sadece yüzde birdir, 11. Kadın Kurultayı yönetimde ve siyasette daha fazla kadının çalışması için birbirimize verdiğimiz sözlerin platformudur. Önümüzde yerel seçimler var, bugün seçeceğimiz Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu, ülkemizi ve partimizi yerel yönetimlere götürecektir. Biz istiyoruz ki yerel yönetimlerde daha fazla CHP, yerel yönetimlerin CHP’sinde daha fazla kadın” dedi. 

Kurultayımız Tüm Kadınlara Hayırlı Olsun

11. Kadın Kurultayını AKP’nin karanlığına karşı aydınlığımızı açtığımız kurultay oluğunu vurgulayan CHP Parti Sözcüsü Güler, 11. Kadın Kurultayı’nın tüm emekçi kadınlara ve Cumhuriyet Halk Partisine hayırlı olmasını diledi. Güler ayrıca, Kurultayın böylesine coşkulu ve şölen havasında geçmesi için gecesini – gündüzünü veren, hiçbir ayrıntıyı atlamadan başarılı bir toplantı gerçekleştirmemize yardım eden, emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini noktaladı.