Güler, TOKİ'nin Yanlış Hesabını Sordu


Kütahya’dan sorumlu CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Birgül Ayman Güler, Simav depremi sonrası TOKİ tarafından yapılan 928 konutun, hak sahiplerine dağıtımından ve sözleşme yapılmasından bir yıl sonra depremzedelerden ek ödeme istenmesinin nedenini TOKİ’ye sordu.

                                                                                                                                         09.10.2012

 TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI’NA
 
4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde, Simav TOKİ konutlarının toplam bedellerine zam yapıldığı konusunun açıklanmasını bilgilerinize sunarım.
Saygılarımla.
                                                                                                                      Birgül AYMAN GÜLER
                                                                                                                           İzmir Milletvekili
 
 
19 Mayıs 2011’de Kütahya’nın Simav İlçesi’nde deprem oldu. Evleri yıkılan ya da ağır hasar gören yurttaşlar için 928 konut yapıldı. Depremzedeler TOKİ tarafından yapılan evlerin büyüklüğü ve konumuna göre, 67 bin lira ile 88 bin lira arasında değişen fiyatlar karşılığında, iki yılı ödemesiz 20 yıl vadeli konutlara sahip oldular. Bir yıl sonra TOKİ, depremzedelere daha önceden belirlenen ödeme tutarının yanlış hesaplandığı gerekçesi ile 2 ile 12 bin lira arasında değişen oranlarda ek ödeme – zam yaptığını bildirdi. Depremzedeler, evlerinin mevcut ödemelerini nasıl yerine getireceğine yönelik kaygı ve endişeleri Kütahya İli Simav İlçesi halkından tarafıma bildirilen bu duruma ilişkin olarak, şu üç soru çerçevesinde bilgi edinmek istiyorum:

1 – Böyle bir zam uygulaması yapıldığı doğru mudur? En düşük ve en yüksek tutarlar nelerdir?

2 – TOKİ’nin depremzedelere yaptığı ve daha önceden belirlediği ödeme tutarını, konutları teslim etmesinin üzerinden bir yıl geçtikten sonra konutlara ek ödeme – zam yapmasının nedeni nedir?

3 – Depremzedelere 2 ile 12 bin lira arasında getirilen ek ödeme tutarları neye göre belirlenmiştir? Bu hesaplama nasıl yapılmıştır?